امام زمان درآخرالزمان
السلام علیک یااباصالح المهدی(ع)
فیلم 2012 نابودی زمین

فیلم 2012 (نابودی زمین در سال 2012)

بر اساس پیشگویی بزرگ تاریخ ، زمان نابودی دنیا فرا رسیده و زمین در حال نابودی و از هم پاشیدن است . حادثه ای عظیم که در سال 2012 در حال اتفاق افتادن است و هر لحظ بر ابعاد ويرانگري اش افزوده مي شود . در اين میان دانشمندي به نام جکسون (John Cusack) در تلاش است که از وقوع آن جلوگیری کند ، اما ...

خلاصه داستان فیلم 2012 :
2012 يك اكشن دراماتيك و تخيلي محصول آمريكا به كارگرداني رولاند امريچ است. امريج كارگرداني آلماني است كه فيلم هاي وي، همگي مظمون‏هاي آخر الزماني و علمي-تخيلي دارند. فيلمهلي قبلي او مثل: روز استقلال (1996)، گودزيلا (1998)، روز بعد از فردا (2004)، 10000 سال قبل از ميلاد (2008)، همگي از لحاظ جلوه‏هاي ويژه در سطح بسيار عالي بوده‏اند، ولي آنچه كه هميشه در فيلم‏هاي او ديده شده ضعف داستاني است.
آخرين فيلم او يعني 2012، كه ما آن را با بالاترين كيفيت موجود تا به اين لحظه براي دانلود قرار داده‏ايم، شايد به جرأت بتوان گفت يكي از بي‏نظيرترين فيلمهاي سال 2009 از لحاظ جلوه‏هاي ويژه بصري است. داستان فيلم 2012 مربوط به يك فاجعه آخرالزماني است و روي موضوع مرگ زمين و يك تيم از بازماندگان اين فاجعه تمركز كرده است. كيوساك در اين فيلم به نقش يك محقق ظاهر مي‌شود كه پس از وقوع يك فاجعه در زمين‌ و در حالي كه بشريت در آستانه نابودي است، رهبري گروهي از بازماندگان را به عهده مي‌گيرد.

بايد اين را اضافه كرد كه مطابق با تقويم مايا پايان عصر حاضر جهان دسامبر سال 2012 ميلادي است. البته خود رولاند امريچ (كارگردان) در مصاحبه‏اي در پاسخ به اين سوأل كه: ايا واقعا فكر ميكنيد كه همگي در سال 2012 خواهيم مرد؟ مي‏گويد: صادقاه بگويم. نه. اخر زمان براي من آزار دهنده خواهد بود چون پروژه فيمهاي بسياري را دارم. اما خيلي تعجب ميكنم از اينكه ميبينم كه خيلي ها اين پيشگوئي را جدي گرفته اند. اينترنت پر شده است از توصيه هائي در مورد اينكه اگر مايا ها درست گفته باشند. لازم است كه نگاهي به انها بشود چون ديوانه هائي واقعي را در ان ميان ميتوان يافت!
در اين فيلم، اين پديده در سراسر كره زمين، همراه با جلوه‏هاي ويژه عالي، به تصوير كشيده شده است. پس، براي ديدن اين فيلم، روي صندلي‏هاي خود محكم بنشينيد، زيرا قرار است به يك سواري پر دست‏ انداز برويد! چون، به ما هشدار داده شده بود.........

يك فرضيه میگوید كه ما انسان ها فقط تا دو سال و ده ماه ديگر زنده هستيم. اخيراً فيلم سازان هاليوودي روي سال 2012 تمركز زيادي كرده اند و فيلم 2012 تازه ترين و سنگين ترين مانور آنها روي اين مسئله است، دليلش را هم مي توان در يك فيلم ( البته يك فیلم مستند مانند مانند فيلم راز Secret ) به نام نوسترا داموس 2012 (Nostradamus 2012) ساخت سال 2009 يافت.
فيلم 2012 و مسئله آخرالزمان چاپ ايميل
Tuesday, 15 December 2009-12:14

اندیشه ساختن شهر آرمانی از دیرباز در میان اندیشمندان و متفکران ، جایگاهی ویژه داشته است . " اتوپیای " افلاطون / " شهر آفتاب " فارابی / و " بهشت زمینی " تامس مور/ نمودهایی از این شهرهای آرمانی هستند . در ادیان الهی نیز اعتقاد به آمدن منجی و ظهور مصلحی که دنیا را از بدبختی و تباهی نجات می دهد ، همواره وجود داشته است . در این ادیان آمده که اساسی ترین رهاورد حکومت منجی ، برقراری عدالت ، امنیت ، سلامت ، رفاه و علم برای همه جهانیان است . اما این منجی کی و چگونه ظهور خواهد کرد و این آرمانشهر چه زمانی برپا خواهد شد ؟
از زمان ظهور منجی با نام آخرالزمان Apocalypse یاد مي کنند ، ولی هر دین و مكتبي ، ویژگیهای خاصی را برای پایان تاریخ ذكر می كند . در اکثر این روایات آمده ، نبرد سهمگین و خونباری در می گیرد که طی آن منجی و یارانش پیروز می شوند و مردم جهان ، ظهور آرمانشهر را شاهد خواهند بود . این الگو به دلیل برخورداری از ساختار اولیه درام ، ( جدال خیر و شر و پیروزی نهایی خیر ) دستمایه بسیاری از رمانهای مشهور و فیلمهای سینمایی ، داستانها و فیلمهای کودکان بوده است . در سینمای غرب بویژه هالیوود نيز ، با توجه به پرجاذبه بودن موضوع سرنوشت جهان ، تولید اینگونه آثار در دستور کار قرار دارد.
از نخستین فیلمهای ساخته شده در تاریخ سینما ، این اندیشه در فیلمسازان غربی وجود داشته است . فیلم " تولد یک ملت " Birth Of a Nation در سال 1915. م تولید شد و سرشار از صحنه هایی بود که متاثر از اندیشه های صهيونيستي در تحریف تاریخ و ترویج ویژگیهای منجی از دیدگاه آنهاست .
بعدها با اشغال سرزمین فلسطین ، ساخت این فیلمها اولویت یافت و برای مشروعیت بخشیدن به موجوديت رژیم صهیونیستی ، آثاری با مضمون منجی گرایی و ظهور منجی در سرزمین هاي اشغالی ساخته شد . اين گونه آثار ، به طرز ناشيانه اي دليل اشغال فلسطين توسط صهیونیستها را ، زمينه سازي براي ظهور منجي ذکر مي کنند .
رواج اندیشه هایي درباره آینده جهان ، توسط کسانی چون تافلر ، فوکویاما ، هانتینگتون موجب مطرح شدن همین بحث ها در سینماي غرب شد. این آینده نگری اگرچه در بحثهای علمی ، سیاسی و مذهبی ، خود را نشان می داد ، اما در سینما مورد استقبال فراوان قرار گرفت و با مسائل سیاسی گره خورد .
نمونه های متعددی از این آثار ، طی دهه های اخیر روانه پرده سینما شده است که ازجمله آنها می توان به فیلم " روز استقلال " Independence day / " جنگ دنیاها " War of the Worlds / " سیاره میمونها " Planet of the Apes / سه فیلم " ماتریکس " The Matrix / و " مردی که فردا را دید " The Man Who Saw Tomorrow اشاره کرد .
اکثر این آثار مبتني بر اندیشه های صهيونيستي است و به تبليغ آن مي پردازد . دسته ای ديگر از فيلمها نيز به تخريب اندیشه های اسلامی و اعتقادات موحدان بویژه مسلمانان درمورد آخرالزمان روي مي آورند و در فیلمهایشان ، اعتقاد به آخرالزمان ، مغاير با توسعه و پیشرفت علم و تكنولوژي نشان داده مي شود .
تازه ترین تلاش در این عرصه ، ساخت فیلم " 2012 " به کارگردانی " رولند امریخ " Roland Emmerich است که اکنون بر پرده سینماهای جهان است . وی پیش از این ، دو فیلم " روز استقلال " و " پس فردا " را با موضوع پایان جهان ساخته است . در فیلم اول ،موجودات فضایی به زمین حمله می کنند و در فيلم ديگر ، به دلیل وجود وضعیت گلخانه ای و گرم شدن تدریجی جو ، کره زمین رو به نابودی می رود . امريخ درباره ساخت فیلم " 2012 " می گوید : " به نظر من ، تحت هر شرایطی ما از بين مي رويم و زمین با این وضعیت به نابودی نزدیک می شود . "
موضوع فیلم را با هم مرور کنیم . فيلم " 2012 " با صحنه هایی از ارتعاشات عظیم و غیرعادی خورشید آغاز می شود . یک محقق در سال 2009 تاثیر این ارتعاشات بر هسته مرکزی زمین را بررسی می کند و متوجه می شود که این ماجرا ، به فوران زمین و ویرانی تمدن بشری می انجامد . او اتفاقاتی را که در سال 2012 در جهان روی می دهد ، پيش بيني مي كند . اما طی یک پروژه محرمانه ، چهارصد هزار نفر از برگزیدگان برخی کشورها به علاوه آثار مهم فرهنگی جهان و یک جفت از هر حیوان ، در کشتی محکمی جای می گیرند . این کشتی فلزی در کوهستانهای مرتفع چین قرار می گیرد و موجب می شود این عده نجات یابند و تاریخ زمین از 1/1/1 با افراد نجات يافته آغاز شود .
فیلم " 2012 " در وهله نخست یک فیلم سرگرم کننده است که با وجود جلوه های بصری شگفت انگیز / اتفاقات هولناک / و فرار معجزه آسای قهرمان اصلی آن ، بیننده را سرگرم می کند . نویسندگان فیلمنامه تلاش کرده اند ، داستان پایان جهان را با اتکاء به اکتشافات علمی و وقایع فیزیکی ، مستند کنند تا بیننده آن را بیشتر باور کند . آنان می گویند این پایان را براساس افسانه های اقوام " مايا " ساخته اند و نجات برگزیدگان و آغاز دوباره جهان ، برگرفته از داستان حضرت نوح (ع) است .
فیلم اگرچه منکر معنویت و اخلاق نیست ، اما سعی می شود همه چیز در سایه باورهای اومانیستی و برتری آمریکا معنا شود . راهبان بودایی در ارتفاعات کشور چین در آرامش به پایان جهان می اندیشند و خود را برای آن آماده می کنند. در حالی که در سراسر جهان ، آشوب و نگرانی موج می زند ، راهبان بودايي در کشتی نجات قرار نمی گیرند و سهمی در ساختن دنیای آینده ندارند .
از سوی دیگر ، منجی کشتی و سرنشینان آن ، یک شخصیت متوسط و آدمی معمولی از جامعه آمریکاست . او منطبق بر هیچ یک از تعاریف از یک منجی نیست و تنها با چند تصادف ، از رویدادها آگاه / و به کشتی وارد می شود . او درنهایت ناجی افراد حاضر در کشتی می شود ، درحالی که از شایستگی لازم براي این وظیفه سنگين ، برخوردار نيست .
موضوع فیلم ، مناقشه برانگیز شده است. نویسندگان فیلمنامه اصرار دارند که افسانه های قوم " مایا " این پایان را برای جهان پیش بینی کرده اند ، اما واقعیت اين است که چنین چیزی وجود ندارد و مایاها ، تنها تاریخ زمین را به دوره های گوناگون تقسیم بندی نموده اند . دکتر " دیوید استوارت " استاد رشته هنر و تاریخ هنر در دانشگاه تگزاس که متخصص تمدن مایاست ، می گوید : " هر جور تصور کنید ، مایاها چنین چیزی نگفته اند . در تقویم قدیمی مایایی ، 21 دسامبر 2012 ، آغاز دوره سیزدهم تاریخ است و دوره چهاردهم پس از آن آغاز می شود . " وی در ادامه می گوید : " تصور نمی کنم کسی این فیلم را جدی بگیرد ." نکته دیگر اینکه ، در فيلم ، شخصیتی که به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شده ، یک سیاهپوست است که با مردم همدردی می کند و سعی دارد در زمان وقوع حادثه ، در کنار آنان باشد . ارائه این تصویر از یک شخصیت سیاسی ، بیش از آنکه به واقعیت نزدیک باشد ، نشان دهنده نزدیکی کارگردان به دنیای سیاست و شگردهای تبليغي سياستمداران است ، شگردهايي كه در آثار سينمايي ، همواره شاهد آن بوده ايم . در اين فيلم و آثار مشابه ، تلاش مي شود كه آمريكا يا يك آمريكايي را نجات بخش جهان دربرابر حوادث و رخدادهاي خطير نشان دهند . فيلم 2012 اين انديشه را القاء مي كند كه اگر سوار بر كشتي آمريكا شويد ، نجات مي يابيد . اين در حالي است كه به خاطر بحران اقتصادي و پيامدهاي زيانبار آن ، هم اينك كشتي آمريكا به گل نشسته است .
داکتر " حسن بُلخاری " نویسنده و استاد دانشگاه ایران درمورد ساخت آثار منجی گرایانه و پایان دنیا می گوید : " سینمای هالیوود ، هم اکنون به طور جدی به مساله منجی می پردازد . آنها از یک سو ، مهدویت و اعتقاد به منجی در دین اسلام را تخریب می کنند و از سوی دیگر منجی گرایی تخیلی و مخدوش خود را رواج می دهند . این ديدگاه من ، صرفا ً یک نظر مذهبی یا گرایش سیاسی نیست . بلکه از بررسی آثار ساخته شده در هالیوود بدست آمده است. "
وی در ادامه می افزاید : " انسان امروز به بحران رسیده و انسانی که به بحران برسد ، ناخودآگاه درانتظار آینده اي بهتر است . رسالت شناساندن امام مهدی (ع) به جهان ازجمله وظایف ما مسلمانان است و این کار را باید بوسیله رسانه ها انجام دهیم . من مطمئن هستم که هم اينك قابلیت پذیرش انديشه هاي اسلامي درمورد منجي و آخرالزمان ، در جهان وجود دارد و با این کار می توانیم با امواج رسانه ای غرب مقابله کنیم.

 

[ دوشنبه ۱۳۸۸/۱۲/۱۰ ] [ 9:47 ] [ محسن سالک ] [ ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

امکانات وب

گور